Students Supported as GRSAs in CUOS

*Alumni list is currently under construction

NAME ADVISOR YEARS
Adams, Paul   1992-1993
Aleiferis, Paul Winful 2000-2001
Ames, Jessica Norris 2008-
Anand, Rahul   1992-1993
Anderson, Neil Sension 1994-1999
Bakh, Seung-Whan Nees 1998-open
Bao, Jiming Merlin 2000-2001
Bartels, Randy M/K 1998-1999
Berry, Jon Whitaker 1999-2000
Birnby, James Whitaker 1996
Biswal, Subrat Mourou 1991-1998
Bonadeo, Nicolas Steel 1992-1998
Braun, Alan   1991-1996
Brown, Steve   1993-1994
Buma, Takashi   1995-1996
Cabrera, Delia Juhasz/Kurtz 1997-open
Chang, Guoqing Norris 2002-open
Chang, Wei-Zung Galvanauskas 2008-
Chang, Yu-chung Galvanauskas 2002-open
Chen, Chia-Chu Whitaker 2005-
Chen, Chun-Ying   1992-1993
Chen, Shouyuan Umstadter 2000-open
Chen, Szu-Yuan Umstadter 1997-1998
Cheng, Heng-Ju Pronko 1991-1995
Chervela, Nalini Citrin 1994-1996
Chien, Ching-Yuan   1991-1992
Choi, HyunYong Norris 2003-
Chow, Colin Ye 2008-
Clay, Kathryn   1990-1991
Corey, Robert Norris 1996
Craig, Doug Whitaker 1995-1999
Crites, Matthew Whitaker 1998-1999
Cummings, Paul Thomas 2009-
Diebel, Jason Whitaker 1999-open
Diehr, Peter Mourou 2002-2009
Divin, Charles Norris 2006-2009
Dixon,   1994-1995
Dodd, Evan Umstadter 1991-1999
Dollar, Franklin Krushelnick 2008-
Du, Detao   1994-1995
Dutta, Subrata Bucksbaum 1993-1997
Easter, James Nees 2004-
Finkelstein, Alan   1991-1992
Flippo, Kirk Umstadter 1998-open
Garrett, Gregory Merlin 1994-2000
Goodman, Ethan   1993-1995
Gu, Shaoting Umstadter 1996-1999
Guo, Yunbo Norris 2006-
Han, Paul Umstadter 1998-2000
Hayden, Joe Whitaker 1996-1997
He, Fei Umstadter 2001-open
Hedge, Ravi Winful 2008-
Hou, KaiChung Galvanauskas 2004-2008
Huang, Hong Tao Umstadter 2000-2001
Huang, Qiong Steel 2008-
Huang, Ying Umstadter 2000-2001
Hwang, Jiunn-Ren Whitaker 1995-1996
Jackson, Bianca Whitaker 2004-2008
Kane, Steven Norris 1992-1995
Kim, Erik Steel 2008-
Kim, Joon-Koo Umstadter 1992-1998
Kim, Joungho   1992-1993
Kim, Kyoung Norris 2000-open
Kim, Meyng-Soo   1993-1994
Kim, Youngsik M/K 1997-1999
Korbiak, Katherine Umstadter 2002-open
Krishnan, Mohan Umstadter 1998-1999
Kuditcher, Amos Kieffer 1994-1995
Kwok, Si Ho   1992-1993
Kwok, Yuk-Ming Connolly 1994-1995
Lai, Richard Norris 1992-1999
Lal, Vasudev Steel 2008-
Lamb, Christopher   1996-1197
Lamb, Christopher   1996
Landau, Mayer   1997-1998
Landau, Mayer Norris 1996
Lee, Dong-Jong Whitaker 2006-
Lei, Chi-Fong M/K 1998-1999
Lenihan, Anthony Steel 1995-2001
Li, Yu-Wei Rand 2008-
Liao,   2004-
Lin, Teh Umstadter 2001-open
Liu, Hsiao-Hua Nees 1998-2001
Liu, Xinbing   1988-1993
Liu, Yong-quian Leith 1994-1995
Lotz, Paul   1995-1996
Lou, Janet   1993-1994
Ma, Xiuquan Galvanauskas 2008-
Maginnis, Kira M/K 1996-1999
McGovern, Meghan M/K 1997-1998
McGuffey, Christopher Krushelnick 2007-
Meade, Timothy Norris 1994-open
Milathianaki, Despina Umstadter 1999-2000
Mordovanakis, Agaphi Krushelnick 2004-2008
Musheinesh, Malakeh Norris 2008-
Myiang, Mon Norris 1999-open
Naudeau, Madeleine Norris 1992-2001
Ngom, Moussa Norris 2004-2009
Perlin, Victor Winful 2000-2001
Peterson, Emily Bucksbaum 1999-2001
Pooler, Eric Whitaker 2001-
Power, Erik Krushelnick 2002-2008
Pullen, Stuart Sension 1992-1998
Raudenbush, Amy Whitaker 1996-1997
Reano, Ron Whitaker 1999-open
Reed, Stephen Maksimchuk 2004-2008
Rever, Matthew Galvanauskas 2002-
Rhee, June-Koo Rand 1994-1995
Rudd, James   1992-1993
Ruffin, Boh Whitaker 1997-open
Rush, Christopher   1995-1996
Sacks, Zachary Spooner 2000-2001
Sacks, Zachary Mourou 1995-2000
Saleh, Ned Umstadter 1998-open
Schaefer, Anne Steel 1995-1996
Schaibley, John Steel 2008-
Schumaker, William Krushelnick 2008-
Sepke, Scott Umstadter 2002-2004
Sha, Weijian   1991-1992
Shah, Rahul Umstadter 2000-open
Shelton, Robert M/K 1998-1999
Sherman, Leah Norris 1996-2001
Shim, Janet   1992-1993
Skarpac, Eric Umstadter 1998-1999
Smirl, Katherine Steel 2008-
Smith, Steve   1989-1995
Son, Joo-Hiuk   1992-1993
Sosnowski, Thomas Whitaker 1992-1997
Stock, Michelle   1992-1993
Subramanian, Vinod   1993-1994
Sun, Bo Steel 2008-
Sun, Dong Norris 2006-
Sun, Haiting Pronko 2000-2001
Sung, Chun-Yung Katehi 1994-1995
Swan, Michael Galvanauskas 2008-
Taft, Gregory   1995-1996
Templeton, Glen Kurtz 1997-1998
Teo, Keng Umstadter 1996-1997
Tien, An-Chun Mourou 1992-1999
Twede, David   1994-1995
Urayama, Jungi Norris 1996-open
Uzelac, Julie Spooner 2000-2001
Van Rompay Pronko 1995-2000
Van Rompay, Paul Pronko 2000-open
Wagner, Robert Umstadter 1992-1998
Walker, Larry   1992-1993
Walton, Donnell Uher 1993-1995
Wang, Hai-wen Murn/Kapt 1996-1999
Wang, Hsi-Huai Winick 1994-1995
Warmuth, Matthew   1992-1993
Weihe, Fritz Bucksbaum 1991-1999
Wilcox, Marc Mourou 2001-open
Wong, Vina Umstadter 2001-open
Workman, Jonathan   1991-1996
Wu, Tsai-Wei Winful 2008-
Wu, Zong-Kwei Norris 2001-open
Xu, Xiaodong Steel 2008-
Yang, C S   2004-
Yang, Kyoung Whitaker 1996-2000
Yang, Lih-Mei   1990-1995
Yavuz, Caglar Galvanauskas 2008-
Yu, Pei-Chen Winful 1999-2000
Yun, Tae-Yeoul Whitaker 1997-1998
Zeek, Erik Murn/Kapt 1996-2000
Zhang Z   2003-
Zhang, Chao Winful 2008-
Zhang, Zhiyu Pronko 1997-2000
Zhong, C   2003-
Zhou, Xi Winful 1999-2000
Zhu, Cheng Galvanauskas 2009-

Fellowship Holders

Name Advisor Years
Bartels, Randy M/K 1998-1999
Birnby, James Whitaker 1996
Corey, Robert Norris 1996
Lamb, Christopher   1996
Landau, Mayer Norris 1996
Ruffin, Boh Whitaker 1997-2000
Sacks, Zachary   1995-2000
Van Rompay Pronko 1995-2000

 

CUOS Visitors

NAME HOST
Albert, Olivier Mourou
Backus, Sterling Murnane
Banerjee, Sudeep Umstadter
Barty, Christopher Mourou
Bauer, Michael Murnane
Bellefon, Gabriele Galvanauskas
Bonnel, Hugues Mourou
Bowes, Ben Nees
Branciard, Cyril Norris
Branciard, Cyril Norris
Bulanov, Stepan Krushelnick
Buma, Tak Norris
Bychenkov, Zalery Maksimchuk
Chang, Guoqing Galvanauskas
Chang, Guoqing Galvanauskas
Chang, Zenghu Murnane
Chen, Szu-Yuan Umstadter
Cheriaux, Gilles Mourou
Choi, Hyunyong Norris
Christov, Ivan Murnane
Chui, Hsiang-Chen Norris
Chvykov, Vladimir Yanovsky
Cote, Christian Mourou
Crites, Matthew Whitaker
Daly, Brian Norris
David, Gerhard Whitaker
Decker, Joan Norris
Divin, Charles Norris
Durfee, Charles Murnane
Faure, Jerome Mourou
Felix, Corinne Mourou
Fernandez, Alma Galvanauskas
Holmes, Christian Norris
Hong, Kyung-Han Mourou
Horovitz, Yossef Krushelnick
Hou, Bixue Mourou
Hou, Kai-Chung Galvanauskas
Huang, Qiong Whitaker
Huang, Shenghong Galvanauskas
Huang, Wencai Galvanauskas
Hughes, Gary Whitaker
Hughes, Gary Whitaker
Ingale, Alka Merlin
Jaczwiecki, Matthew Whitaker
Kalintchenko, Galina Yanovsky
Kang, Shaoying Whitaker
Kang, Shaoying Whitaker
Kaplan, Daniel Mourou
Kim, Hee Seok Whitaker
Kitsukawa, Hideki Whitaker
Lapierre, Alan Umstadter
Lee, Hung Soo Whitaker
Lee, Yun-Shik Norris
LeHors, Lenaic Norris
Libertun, Ariel Murnane
Liu, Chi-hung Galvanauskas
Liu, Dong-Feng Mourou
Liu, Hsiao-hua Spooner
Liu, Jinyuan Chang
Loesel, Freider Kurtz
Luo, Xiujuan Chang
Ma, Guobin Umstadter
Marre, Gabrielle Kurtz
Matsuoka, Takeshi Maksimchuk
Meier, James Whitaker
Misoguti, Lino Murnane
Mordovanakis, Agaphi Krushelnick
Mourou, Marie Whitaker
Muenier, Marie Kurtz
Nantel, Marc Umstadter
Naumova, Natalia Mourou
Nemoto, Koshichi Mourou
Palencia, Laurent Norris
Park, Hwa-Sun Whitaker
Peng, Wenda Chang
Planchon, Thomas Mourou
Queneuille, Julien Mourou
Read, Kendall Murnane
Regelskis, Kestutis Galvanauskas
Rundquist, Andrew Murnane
Russek, Ulrich Murnane
Santiago, Costantino Merlin
Sato, Shunichi Pronko
Sayegh, Samir Kurtz
Shah, Bing Mourou
Sheng, Zheng-ming Umstadter
Shi, Jue Steel
Shiang, Joseph Sension
Siiman, Leo Galvanauskas
Steven Williamson Whitaker
Sun, Dong Norris
Swan, Michael Galvanauskas
TaPhuoc, Kim Umstadter
Theobald, Wolfgang Umstadter
Tse, Christine Ye
Vasram, Farana Norris
Wang, Hai-Wen Chang
Wang, Xiaofang Umstadter
Yang, Kyoung Whitaker
Yanovsky, Victor Mourou
Ye, Jingyong Norris
Ye, Jingyong Norris
Zhang, Ping Umstadter